Haber

Bryde Balinaları Çin’in Koruma Önlemleri Sayesinde Daha Yaygın

DUYURU 1 (İngilizce): GUO YİFAN, Xinhua muhabiri:

“Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Weizhou adasındayım. Arkamda birkaç balıkçı teknesi olduğunu görebilirsiniz. Adaya havadan bakarsanız adanın yarım daire şeklinde bir koyda olduğunu görebilirsiniz.

Weizhou Adası, Çin’in en büyük ve en genç volkanik adasıdır. 2016 yılında, çok gizemli bir deniz memelisi türü olarak bilinen Bryde balinasının Weizhou Adası açıklarındaki sularda görülmesi burayı turistler için daha çekici hale getirdi. Bu arada bazı deniz araştırma kurumları Bryde balinaları üzerinde araştırma ve savunma çalışmalarına başladı.”

SES 1 (İngilizce): CHEN MO, Guangxi Bilimler Akademisi’nde Yardımcı Araştırmacı:

“Bu bölgede yaklaşık 52 balina tespit ettik. Anne ve yavru balinalara da her yıl bu bölgede rastlıyoruz. Dolayısıyla bunun sadece değerli bir beslenme alanı değil, aynı zamanda bir üreme alanı olduğunu düşünüyoruz.

Buradan hareketle denizlerimizdeki ortamın çok uygun olduğu sonucuna varıyoruz. Okyanuslarımızdaki çeşitlilik de çok iyi.”

Bryde balinaları Çin’de devlet koruması altında olduğundan, onlara temiz bir yaşam alanı sağlamak için büyük çaba harcanıyor.

SES 2 (Çince): LAI CHAOYUN, Weizhou Adası Turizm Derneği Başkanı:

“Yerel yönetim, adanın etrafındaki alanı korumak için bir kanalizasyon arıtma tesisi ve bir çöp taşıma istasyonu inşa etti. Birçok bölge sakini ve işletme de koruma çabalarına hevesli.”

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Nanning’den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni

habereskipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu